Ďaľšia poctivá rigorózna práca z Univerzity Mateja Bela(UMB).

Autor: Pavel Pokorný | 12.2.2019 o 12:36 | Karma článku: 1,72 | Prečítané:  625x

  Andrej Danko dnes ako najznámejší popularizátor banskobystrického práva otvoril predovšetkým podivnou až rasistickou verejnou obhajobou svojej záverečnej práce z UMB celospoločenskú otázku, ako získať titul na vysokej škole. 

  Pranierovania Andreja Danka sa ale v tomto texte nedočkáte. O jedenásť rokov neskôr ako Danko obhajoval titul JUDr., teda v roku 2011, na tej istej univerzite a fakulte obhajuje titul JUDr. ďaľší poctivý študent Ladislav Hrivko.

  V Online databáze zaverečných prác UMB vyhľadáme meno Ladislav Hrivko. Bohužial bez výsledku a tak klikneme nižšie na: "Hľadať vo všetkých poliach" a objaví sa nám stránka, kde nájdeme url-adresu na samotnú rigoróznu prácu uloženú a zverejnenú v Centrálnom registri záverečných prác(CRZV).                                

  Školiteľom Ladislava Hrivka bol Prof. JUDr. Stanislav Mráz CSc. a oponentom sa stal JUDr. Jozef Beňo, PhD.. Dôležité je podotknúť, že podľa CRZV, Hrivko v roku 2011 obhajoval nielen titul JUDr. na UMB ale aj titul Mgr. na Vysokej škole Danubius v Sládkovičove a v oboch prípadoch ho poctivo pripravoval školiteľ Prof. JUDr. Stanislav Mráz CSc.. 

  Práca má 128 strán, ktoré niesú očíslované, teda kto by si chcel(práca je určená aj najmä pre študentov) prácu napríklad vytlačiť a orientovať sa v kapitolách podľa obsahu musí odpočítať prvých 10 strán, kedže prvá kapitola: Úvod, str.1 začína fyzicky až na strane 11. Ale aj samotné umiestnenie kapitol na stránkach sa v porovnaní s obsahým číslovaním nakoniec dopracuje k rozdielu až dvoch stránok. Preto je lepšie použiť online prehliadač priamo na stránke CRZV alebo nejaký textový editor, ktorý zobrazuje na ktorej stránke sa nachádzame. Zaujímavosťou Obsahu je Príloha, str.115, ktorú v tejto rigoróznej práci nenájdeme, naopak na str.127 nájdeme: Internetové zroje, čo v Obsahu nieje.

  V slovenskom Abstrakte je uvedené meno školiteľa v nasledujúcej podobe: Prof. JUDr. Stanislav Mráz CSc., v anglickej verzii: JUDr. Dr. Stanislav Mraz. Zjednudušene povedané  slovenské tituly Prof.+CSc. sa v medzinárodnom práve, v anglickom jazyku zkracujú na jeden titul hneď pred menom a to na titul Dr..                                                                                                             

  V slovenskom Abstrakte sa tiež dozvieme o tom ako nám už na základnej škole nepekne klamali. V slovenčine sa názvy a mená organizácii nepíšu na začiatku slova s veľkým písmenom. Ako uvádza autor práce Ladislav Hrivko na str.4:

„...medzinárodné organizácie ako sú napríklad: severoatlantická aliancia NATO, organizácia spojených národov OSN, svetová obchodná organizácia WTO, taktiež medzinárodný  výbor červené kríža MVČK ako aj organizácie akými sú amnesty internacionál AI a greenpeace.“ (1)

  Asi najsilnejšou indíciou, ktorá vytvára minimálne subjektívny pocit, žeby táto rigorózna práca mohla byť okopírovaná a ešte k tomu aj nie veľmi dobre preložená z cudzieho jazyka je gramatika. Nesprávne skloňovanie, časovanie, slovosled alebo kombinácia týchto chýb. Hneď v Úvode ale zároveň aj v Závere nájdeme toto zaujímavé súvetie:

V práci som sa snažil venovať väčšinou daným kritériám vzdelávacích vhodnosti, ako výber pre všeobecné znalostí, rovnako ako výber z prezentovaných organizáciách.  (2)

  Viac-menej na každej strane nájdeme nejakú tú chybičku a pre predstavu ako sa na UMB poctivo obhajuje titul JUDr., si uvedieme zopár citácií. Samozrejme by bolo možné rozobrať celý text do detailu ale aby nebol zbytočne porušený autorský zákon, obmedzíme sa na takzvané-

BEST OF Ladislav Hrivko, UMB 2011:

strana 28:

Môžete zvýrazniť nenulový režim diskutovali robiť rozhodnutia.  (3)

strana 64:

Medzinárodná organizácia práce, ktorej hlavnou kompetencií je zaoberať sa pracovných podmienok a žijú v členských štátoch.  (4)

strana 106:

Neschvaľuje ani nie odsudzuje  žiadne vlády alebo politické systémy, ktoré nie nevyhnutne nie zdieľajú nápady pre ktoré práva a slobody sa bojuje.  (5)

strana 114:

Spočiatku Greenpeace bojovala  o opatreniach proti  rybárčenie veľrýb.  (6)

strana 121:

Tím zahŕňa: riaditeľ programového riaditeľa pre média, riaditeľ pre tematické, riaditeľ médií, riaditeľ tematická riaditeľka fungovanie a rozvoj, prevádzkový riaditeľ a riaditeľ organizačného stupňa.(7) 

  Uvedené citácie môžu vzbudzovať pocit plagiátorstva ale na druhej stane je to najpravdepodobnejšie veľmi poctivo vypracovaná záverečná práca. Neexistuje dôkaz, žeby túto prácu páni Mráz, Beňo a Hrivko nikdy nečítali. Ostáva nám iba veriť v maximálne úsilie, ktoré do tejto práce zmienená trojica dala, aby budúci študenti UMB mali predstavu aké náročné je získať titul „JUDr." v Banskej Bystrici. Možno postačí vidieť rybárčiť veľrybu.

Všetky informácie, vrátane citácií: (1),(2),(3),(4),(5),(6),(7) z rigoróznej práce: Medzinárodné organizácie, Ladislav Hrivko, 2011 boli získané online z Centrálneho registra záverečných prác, odkaz:                                                                              https://opac.crzp.sk/fn=detailBiblioForm&sid=C957D02FE2D4481C6ABDEEFDA2B6&seo=CRZP-detail-kniha

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?